Bir Hastanenin Coğrafya’ya Yenilmesi

Dünya üzerindeki her arazi parçası insanın kullanımına sunulmuşsa da, mekânın mutedil, kullanılabilir olması ile ancak insanın kullanabileceği bir hal alır. Öyleyse mekân üzerindeki her arazi parçası kıymetlidir. Bundan hareketle bu derece kıymetli bir arazinin doğru kullanılabilmesi, çevresindeki beşeri-fiziki dinamiklerin iyi analizi ile mümkün olacaktır. Şehirler insanların yoğunlaştığı, konut sıklığının oldukça fazla ve hizmet sektörünün ön planda olduğu yerleşmelerdir.

Akçaabat Şehri (Doğuya bakış)

Bu yerleşmeler üzerinde bir iş yeri yahut bir yatırım yapılacaksa, yola yakınlık, ,insan potansiyeli, sosyoekonomik, hitap kitleye yakınlık gibi birçok faktörün gözden geçirilmesi gerekir. Keza şehirlerin morfolojik görünümü de yatırımın hangi lokasyona yapılıp yapılamayacağını etkileyebilir. Akçaabat Trabzon iline bağlı, nüfus olarak ilin ikinci büyük ilçesidir. 2017 nüfus sayımına göre ilçe de 121.535 insan yaşamaktadır. Toplam nüfusun ise yaklaşık %59’a tekabül eden 72.064 kişi, sahil boyunca yayılan şehirde yaşamaktadır. Geriye kalan 49.471 kişi ise kırsal alanda iskân etmektedir. Şehirdeki nüfus daha ziyade ilçenin Trabzon şehrine yakın doğu kesimindeki Yaylacık, Söğütlü ve Yıldızlı mahallelerinde toplanmıştır. Öyle ki bu mahallerde yaşayan toplam nüfus 46.796’dır. Bu nüfus ilçenin köy nüfusundan yaklaşık olarak sadece 3000 kişi az ve şehir de yaşayan nüfusun ise yaklaşık %64’ünü oluşturmaktadır.  Akçaabat ilçesinin batı ucunda, şehrin giriş kesimi olarak addedeceğimiz konumda 2014 yılında özel bir hastane açılmıştır. Ortaklar arasında beton şirketinin de bulunduğu hastane, 75 yataklı, 8500 metrekare kapalı alana sahipti.

Özel Clinart Hastanesi

Clinart İnternational Hospital adındaki hastane, aslında Akçaabat’ta yeni hastanesini açmadan önce Trabzon’da 10 yıldır tüp bebek hizmeti vermekteydi. Hastane yöneticileri Trabzon’daki bu tüp bebek merkezini de açtıkları yeni hastaneye ekleyerek ilde yeni bir sağlık çekim merkezi olmak istemişlerdir. Ancak bu mümkün olamamış, 2016 yılında hastane ekonomik ve ortaklar arasındaki anlaşmazlıklar sebebiyle kapatılmıştır. Kapatıldıktan günümüze kadar internet üzerinde ve yerel ağızlarda birçok spekülatif haberler olsa da hastane hala kapalı vaziyettedir. Peki, neden böyle oldu?

 

Akçaabat şehrinin ilk kurulu olduğu alan Sargana burnu doğusundaki Kavaklı Mahallesi ile Yaylacık mahallesinin hemen batısındaki Kireçhane deresi vadisi arasında kurulmuştur. 1950’lerden sonra ise şehir doğuya doğru yayılmıştır. Bu ilçe genelinde trafikteki nüfus taşınım yönünü batı-doğrultuda yapmıştır. Bu şu anlama gelmektedir; Akçaabat şehir merkezindeki insanlar günün ilk saatlerinde Yaylacık, Söğütlü ve yıldızlıdaki işyerlerine ve yine bazıları da Trabzon’daki iş yerlerine gitmektedir. Bu doğal olarak insan algısının seyahat yönünün ilçede doğu tarafa olmasına yol açmıştır. Ayrıca şehrin ana caddelerine bakan karadeniz sahill yolunun yönü de Trabzon şehri tarafınadır. Bundan dolayı Trabzon’da yeni açılan her hastane Yıldızlı ile Ortahisar (Trabzon) merkezleri arasına açılmaktadır. Ancak Clinart hastanesi Akçaabat şehrinin hemen giriş kısmındadır. Bu nedenle nüfus kaynaklarına mesafe olarak yakın olsa da ilçe ve ildeki nüfus taşınım yönüne terstir. Bunun en bariz örneği Yıldızlı mahallesinde, sera deresi vadisine yakın alanda kurulan Medical park hastanesidir. Hastane nüfus kaynağına yakın ve nüfus taşınım doğrultusundadır. Tabi nüfus kaynağının nicel olması yanında nitelik olarak yani, ekonomik gelirinin de yüksek olması gerekir. Medical park hastanesi çevresindeki yapılaşma henüz yeni karakterdedir ve nispeten zengin aileler yaşamaktadır.

Akçaabat İçesi Genel Görünümü (HGK CAS)

Clinart hastanesi ise nüfus taşınımı göz önüne alındığında kırsal kesime yakın olmakta ve köylü insanların bu hastanelere gitmesi zor olmaktadır. Aslında bu özel hastanenin işleyemez hale gelmesine daha birçok coğrafi etken sayabiliriz. Beşeri faaliyetlerin hizmet binaları bir takım coğrafi etkenlerin kontrolünde olduğunun unutulması ciddi yatırım ile açılan hastanenin kapanmasına neden olmuştur. Her ne olursa olsun coğrafyanın dikkate alınmadığı durumlarda, kendisini dikkate almayanları zarara sokabilmektedir.

 

 

Kaynakça

http://www.habercuk.com/ozel-trabzon-clinart-iddiali-basladi/17214/

http://www.akcaabatpostasi.com/ozel-clinart-hastanesi-yeniden-mi-acilacak/

http://www.sebathaber.com/haber/trabzon-valisi-clinarti-inceledi-11975.html

Gezi-Yorum.com/Akçaabat

HGK CAS

Tüik, 2017 Nüfus Verileri

 

 

 

Ömer Güner

Ömer Güner

1997 Trabzon doğumluyum. Lise eğitimimi Vakfıkebir Anadolu (şimdi Fen) Lisesinde aldım. Şuan OMÜ Coğrafya bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Amatör hava tahmini, coğrafi gözlem ve araştırmalara yönelik yazı yayınlamaktayım.

2 Comments

  • Kısmen katılıyorum ancak hastanenin kapatılmasına sadece nüfusa sarp yerde kalmasının neden olduğunu hiç zannetmiyorum. Sonuçta hastaneyi Düzköye yapmamışlar sahilde kurmuşlar ve bu bir süpermarket değil hastane. Bence hastanenin kapatılması kalitesinden veya yönetiminden kaynaklanmış olabilir. Çünkü günümüzde müşteriye ulaşmak çok kolay iş reklamda bitiyor.

    • Hastane nüfusa sarp bir yerde değil. bilakis nüfusa yakın ancak gün içi nüfus hareketine ters düşmektedir. Hastane zaten özel bir hastane. tabi ki daha birçok sebep sayılılacağını belirttim. hastanenin konumu o sebeple yanlış. örnek düzköy yolu üzerinde, ışıklar mevkii civarlarında ıssız yerlerde lokantalar vardır. bunlar faaliyetlerine devam etmektedir. zira çal mağara ziyareti gidiş dönüşte bu lokantalar iş yapabilmektedir. Akçaabat şehir merkezinde ise bazı dar sokaklardaki dönerciler kapanabilmektedir. tabi şehirde rekabet fazladır ancak hastane gibi binaların yer seçimine çok dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir