Turizm Coğrafyası Nedir?

 

Turizm Coğrafyası

 

Turizm Coğrafyası; turizm etkinliğinin türünü, bu etkinliklere katılan insan sayısını ve bu etkinliklerin ekonomiye olan katkısını inceleyen bilim dalıdır. Turizm faaliyetleri özellikle II. Dünya Savaşı’ndan sonra gelişme göstermeye başlamıştır. Gezip, görmek, eğlenmek, dinlenmek gibi faaliyetler için insanların yaşadığı yerin dışına belirli bir süre için gitmesine “turizm” adı verilir. Bu faaliyeti yapan kişiye ise “turist” denir. İnsanların kendi ülkesi sınırları içinde yaptığı turistik faaliyetlere “iç turizm” denir. Başka bir ülkeye giderek yapılan turistik faaliyetlere ise “dış turizm” adı verilir.

 

Turizm ismi Fransızca “tourisme”den gelmektedir:

 

1) Dinlenme, eğlenme, görme, tanıma vb. amaçlarla yapılan gezi.

 

2) Bir ülkeye veya bir bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür.

 

Turizmle çok çeşitli bilim dallarının ilgi alanı içine girmesine rağmen turizmle en fazla ilgili olan bilim dalı coğrafyadır.

Coğrafyanın asıl konuları içinde bulunan iklim, jeomorfoloji, bitki örtüsü hidroğrafya yerleşme, ekonomik faaliyetler turizmi doğrudan etkiler. Coğrafyanın turizmle ilgili alt dalı turizm coğrafyasıdır. Turizm tarım, sanayi gibi

araziyi kullanan bir faaliyettir. Arazi kullanımında değişikliklere neden olabilir. Bu nedenle

turizm planlamalarında coğrafya çok önemlidir. Doğa bilimleri içinde jeoloji, botanik, zooloji, çevre bilimleri, ornitoloji (kuş bilim) , meteoroloji de turizmle ilgilidir. Bu nedenle coğrafya bu bilim dalları alanına girmeden turizmle ilgilenmelidir.

 

KAYNAK GÖSTERİLMEDEN ALINTI YAPILAMAZ.

TİCARİ AMAÇLA KULLANILAMAZ.

 

KAYNAKÇA:

Bu yazının ana kaynağı İstanbul Üniversitesi Auzef ders kitaplarıdır. 

Auzefin ders kitaplarından derlenmiştir. Telif hakkı üniversitenin ve sayın hocalarımızındır tüm hakkaları saklıdır.

Kitap isimleri ve yazar hocaları aşağıda listelenmiştir. Hepsine teşekkür ediyoruz.

1.TURİZM COĞRAFYASI COĞRAFYA LİSANS PROGRAMI İSTANBUL Ü. PROF. DR. MERAL SUNA DOĞANER

2.EKONOMİK COĞRAFYAYA GİRİŞ COĞRAFYA LİSANS PROGRAMI İSTANBUL Ü. DOÇ. DR. MESUT DOĞAN

 

Önder Özdemir

Önder Özdemir

01/01/1985 Gümüşhane / Torul doğumlu. 2005 - 2007 Dumlupınar Üniversitesi Söğüt MYO Büro Yönetimi Ön Lisans mezunu. 2007- 2009 Anadolu Üniversitesi İşletme Lisans mezunu. 2015 yılında Anadolu Üniversitesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanlığı eğitimini tamamladı. 2014 yılında başlayıp 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Coğrafya Lisans Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Gebze Teknik Üniversitesinde Pedagojik Formasyon Eğitimini tamamladı. Evli 1 çocuk babası. 2012 yılından beri Pendik / Kurtköy'de Özel bir sektörde Muhasebe Personel işlerinden sorumlu. Kocaeli / Çayırova semtinde ikamet etmekte. Mail: o.ozdemir29@gmail.com Coğrafyacı... Coğrafya Öğretmeni... Coğrafya aşkınız daim olsun...

1 Comment

  • Peki doğa bilimlerine dahil olmadan, coğrafya bu işi nasıl yapacak ? peribacalarını görmeye gelenler üzerinde çalışma yapacak olursanız illa ki doğa bilimlerine değinmeniz gerekir? hem çok geniş hem de çok zevkli bir konu. Hangi ülkelerden turistler ülkemizin nerelerine gelmiş kimler nerede ne kadar kalmış.. aslında istihbarata kadar gidebilir bunun ucu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir