J-826 MAYIN TARAMA GEMİSİNİN İLGİNÇ HİKAYESİ

Lomboz penceresinin kenarında aşağı yukarı sallanıp duran geminin düşlerimde bana ayrılmış kamarasındayım. Bir dağın zirvesi  pencerede  göz kırpar gibi görünüp kayboluyor. Masa üzerindeki kalem,  hareketsiz duran deftere inat çırpınıyor. İskeleyi  döven dalgalar ve gemiden yükselen gıcırtılar hayal dünyamı daha da zenginleştiriyor.

İşte oldu ! Sonunda buradayım.

Bir an evvel kamaradan çıkıp bu müthiş gemiyi keşfetmeliyim. Rutubet, yosun ve iyot kokusunu tiryaki içtenliğiyle içime çekiyorum. Pruvada etrafa bakınırken köprü ve hemen ardındaki kaptan köşkü dikkatimi çekiyor. Dağınık haldeki çalışma masasında tozlanmış bir pusula ve takvim yaprağı 25 Haziran 1997’yi gösteriyor.

***********************************************

“İngiliz bandıralı mütevazi bir mayın tarama gemisinde 1943 yılında ikinci dünya savaşının hüküm sürdüğü tehlikeli zamanlar…”

1940 ‘lı yıllardasınız; göklere savaş uçakları, denizlere askeri gemiler hakim. Torpiller, mayınlar suda yüzüyor,  bombalar havada uçuşuyor. Kıyılarınızı mayınlardan korumak ve temizlemek  için tasarlanmış gemilere ihtiyacınız var. ABD Deniz Kuvvetleri, bu ihityacı gidermek için 1941’de Seattle’da, Ballard Marine Railway şirketine 481 adet mayın tarayıcı gemi yaptırmaya karar veriyor.

Lakin bu gemilerden birinin kaderi diğerlerinden daha farklı sulara yelken açacak gibi …

Şubat 1943’te İngilitere, ABD’den  gemilerden birini 1947 yılına kadar kiralıyor. ABD donanması ise artık ihtiyacı kalmadığı için bu gemiyi  silahlardan arındırarak  aynı yıl bir İngiliz işadamına satıyor.  Gemi bir süre Malta bölgesinde feribot olarak kullandıktan sonra doğa bilimlerini bana sevdiren, yetmez hayran bırakan Fransız donanmasından eski bir Kaptan tarafından satın alıyor.

   Jacques Cousteau…. Calypso

Mayın temizlemek için tasralanan gemi artık bilim denizindeki bilinmeyenleri temizleme göreviyle yoluna devam edecek.

Geri planda kalmış ve pek önemsenmeyen mayın gemilerinin toplumların yaşantısında dönüm noktasında yer almaları da  hayli ilginçtir. Nusret mayın gemisi bir savaşın kaderini değiştirmişti. Calypso’da insanları bilimle tanıştırarak hafızalara kaptanının ismiyle beraber kazındı.

Cousteau,  Calypso’yu bilim için kullanılabilecek ekipmanlarca zenginleştirdi. Gemiye helikopter iniş pisti yaptırdı. ‘Jacques Cousteau’nun Denizaltı Dünyası’ adlı belgeselde gemi büyük görevler ifa etti.  Calypso, 1996 yılında Singapur limanında bir mavnayla çarpıştığında,  kaptanıyla bir daha asla engin denizlere açılamayacağının farkında değildi. Fransız deniz araştırmacısı Kaptan Jacques-Yves Cousteau ne hazin ki ; 25 Haziran 1997’de dünyadan ayrıldı.  Kaptan Cousteau’ya 129 belgesel ve 50 kitap  kazandıran Calipso ; 2016 yılında  Türkiye’ye tamir ve onarım için getirildiğinde ne kadar heyecanlandığımı anlatamam.

 

Fakat bu heyecanım 12 Eylül 2017  günü  ,  Yalova’da tersanede çıkan yangın sonucu Calypso’nun zarar görmesiyle sekteye uğradı. Yetkililerin  yeni yapılan ahşap bölümlerin zarar gördüğünü, orijinal iskeletin ayakta olduğunu ve çalışmaların yılmadan devam ettiğini söylemesiyle  umudumuz tekrar yeşerdi.

Umalım Calypso, bilim tarihindeki serüveninde  “Calypso’yu iyileştiren Türkler” bölümünüde ekleyerek devam eder. Bizler de hayallerimizde ziyaret edebildiğimiz bu tarihi değeri gerçekten görebilme şansı buluruz.

Mahmut Serdar Keskin-Coğrafyacı

Kaynaklar:

myballard.com

cousteau.org

laststandonzombieisland.com

Mahmut Serdar Keskin

Mahmut Serdar Keskin

15 Temmuz 1975 yılında İstanbul'da doğdu. Öğrenim hayatı boyunca birçok il gezen Keskin, ilköğrenimine Amasya'da başladı. Daha sonra Çorum ve Samsun'da ilk ve orta öğrenimini tamamladı. İstanbul’da Boğaziçi Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nde öğrenimine devam etti ve 1993 yılında mezun oldu. Lise sonrası bilgisayar donanım ve yazılımı üzerine ticaret ile uğraştı. 2002 tarihinde Anadolu Üniversitesi - Muhasebe Finansman bölümünü bitirdikten sonra çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalıştı. 2010 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu oldu. Bunu takiben 2015 yılında Anadolu Üniversitesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanlığı eğitimini tamamladı. 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Gebze Teknik Üniversitesi'nde Pedogojik Formasyon eğitimini tamamladı. Evli ve iki çocuk babası olan Keskin halen İstanbul’da Büyükşehir belediyesine bağlı bir kuruluş olan İSKİ’de bir yandan iş hayatını sürdürmekte diğer yandan hayranı olduğu sınır tanımayan bir bilim olan Coğrafya konusunda kendisini geliştirmekte ve meslektaşlarıyla coğrafya ya katkı sağlamak için çalışmaktadır.  Yazmak için öğrenme, öğrenmek için yaz.                       (Mahmut Serdar Keskin)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir