Havadan, Sudan Coğrafya Sohbetleri

Havadan, Sudan Coğrafya Sohbetleri

Çoğumuz, özellikle öğrenciler coğrafyanın sıkıcı boş bilgilerle dolu bıkkınlık verecek düzeyde bir bilim olduğunu düşünür.

Ülkemizde artık ilgi uyandırmayan bir bilim haline gelmiş olan coğrafya, halen daha batıdaki uygulama ve günlük kullanılma seviyesine erişememiş durumdadır. Coğrafya bilindiği üzere kadim ve köklü bir bilim dalıdır. Başka bir ifade ile bilimlerin kraliçesidir.

Esasen günümüzde coğrafya bilimine olan ilgi kaybının nedenleri üzerinde biraz kafa yormak gerekebilir. Yaşadığımız toplumda coğrafi bilgiyi günlük hayatta kullanmadığımızı rahatlıkla ifade edebiliriz.

Peki bunca coğrafi oluşumla kuşatılmış olan çevremizde bizler neden günlük hayatımızda coğrafyayı kullanmayız ?

Ayaklarımızın altında önemsemeden basıp geçtiğimiz milyarlarca yıllık oluşumlar, her gün şikayetçi olduğumuz sıcaklık farkları, bulutlar, oltamızı salladığımız göller, deniz canlıları, kafesimizdeki kuşlar, gece gökyüzünde beliriveren yıldızlar ve biz insanlar. Tümü coğrafya ansiklopedisinin birer mütemmim cüz’ü dür.

Kanada Alberta eyaleti Moraine gölü günbatımı.

3D sistemiyle hizmet sunan sinemalara gittiğinizde size girişte özel dizayn edilmiş bir gözlük verirler. Çıplak gözle sinema perdesine baktığınızda görüntü adeta bir birine girmiş, çarpılmış bir izlenim sunar. Lakin gözlüğü taktığınızda görüntü birden bire netleşir, yetmez birde size derinlik hissi algılatır. İşte coğrafi bilgiyle mütecehhiz bir kişide çevresine baktığında yalın bir görüş yerine anlamlı bir muhteviyat perspektifi ile görmeye başlar.

Coğrafyacılar olarak bizler, bir dost meclisinde havadan sudan bir sohbet esnasında yeri geldiğinde gökyüzüne bakarak Ay ile Dünya arasındaki mesafenin 384.400 kilometre olduğunu ifade ettiğimizde karşımızdaki için bu bilginin bir anlam ifade etmesi onunda bu tür verilere ilgi duymasına bağlı olacaktır.

İşte coğrafya bilimi için asıl sorun halkımız ölçeğinde bu bilime olan ilginin hiçbir zaman tesis edilememiş olmasıdır.

Şüphesiz ki insanlar yaşam gereği olarak belirli bir takım ihtiyaçlarının karşılanması ile yaşamlarını sürdürebilmektedir. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi, kuramında da ifade ettiği üzere biyolojik,fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçları giderilemeden insanın çevresinde olana bitene ilgi alaka duyması düşünülemez.

Başka bir ifade ile coğrafya ve diğer bilimlere olan ilginin aslında , insanların ekonomik bir düzeye ve hatta üstünde bir özgürlüğe sahip olmasına da bağlıdır.

Televizyonların izlenme oranlarına baktığımızda ise aslında günlük yaşantımızda bizlere belki de hiç yaramayacak muhteviyata sahip olan bir çok filmin, yarışmanın ve kadın programlarının rating rekorları kırdığı görülmektedir.Bu da toplumun dimağında aslında bazı şeylere ilgi duyabilecek yeterli bir alana sahip olduğunun göstergesidir.

Toplumumuzda coğrafya “ kendilerine hiçbir zaman yaramayacak olan günlük kullanımda yeri olmayan boş bilgilerle dolu bir bilim “ olarak tanımlanır. Bu tanımı halk nazarında değiştiremediğimiz ve bizler çevremize dönüp “ Ne ? Nerede ? Neden Orada ? sorularını merak ve öğrenme ateşiyle sormadığımız müddetçe, ülkemizde kraliçemiz hakkettiği tahtına oturamayacaktır.

Naçizane, ülkemizde coğrafyayı sevdirmek ve bu bilime olan ilgiyi layık olduğu seviyelere çıkartmak konusunda işin yine değerli öğretmenlerimize ve özellikle de coğrafyacılara düştüğünü ifade etmek isterim.

Tüm bireylerin ülkemizin denizlerinde fersah fersah gezinmelerini, 80 günde devri alem yapmalarını dileyerek coğrafyayı yaşamayı ve yaşatmayı diliyorum.

Mahmut Serdar Keskin
Coğrafya Öğretmeni
03.06.2018 – Beykoz

Mahmut Serdar Keskin

Mahmut Serdar Keskin

15 Temmuz 1975 yılında İstanbul'da doğdu. Öğrenim hayatı boyunca birçok il gezen Keskin, ilköğrenimine Amasya'da başladı. Daha sonra Çorum ve Samsun'da ilk ve orta öğrenimini tamamladı. İstanbul’da Boğaziçi Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nde öğrenimine devam etti ve 1993 yılında mezun oldu. Lise sonrası bilgisayar donanım ve yazılımı üzerine ticaret ile uğraştı. 2002 tarihinde Anadolu Üniversitesi - Muhasebe Finansman bölümünü bitirdikten sonra çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalıştı. 2010 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu oldu. Bunu takiben 2015 yılında Anadolu Üniversitesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanlığı eğitimini tamamladı. 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Gebze Teknik Üniversitesi'nde Pedogojik Formasyon eğitimini tamamladı. Evli ve iki çocuk babası olan Keskin halen İstanbul’da Büyükşehir belediyesine bağlı bir kuruluş olan İSKİ’de bir yandan iş hayatını sürdürmekte diğer yandan hayranı olduğu sınır tanımayan bir bilim olan Coğrafya konusunda kendisini geliştirmekte ve meslektaşlarıyla coğrafya ya katkı sağlamak için çalışmaktadır.  Yazmak için öğrenme, öğrenmek için yaz.                       (Mahmut Serdar Keskin)

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir