Bölgeler Coğrafyası Nedir?

Bölgeler Coğrafyası

Coğrafi olarak bölge; Bir kentin veya toprak parçasının, bilinçli bir belgeleme yöneltisinin sonucu olarak, işleyim, tarım, konut, yönetim, tecim vb. işlevleri için, düzen tasarımda ayrılmış alanlardan her biridir. Bir toprak parçasının, doğal özellikleri, nüfus yapısı, kaynakları, çıkarları açısından türdeşlik gösteren, bir bütün olarak tasarlanmasında yarar görülen bölümüdür. Sınırlandırılmış toprak parçasıdır. Belli özdeksel ve tinsel ekin öğelerinin göreli olarak türdeş kıldığı coğrafya alanıdır. İngilizce; region, zone. Osmanlıca; nahiye, havali, mıntakadır.

 

Bölge, herhangi bir yerin sınırları; yeryüzü, iklim, toprak ve bitki özelliklerinin benzerliğine, idari ve ekonomik birliğe veya üzerinde yaşayan insanların aynı soydan gelmiş olmalarına göre belirlenen toprak parçasıdır. Eş anlamı mıntıkadır.

Coğrafya biliminin belirlediği bölgeler, öncelikle ikiye ayrılır. Küresel bölgeler ve Coğrafyanın alt disiplinlerine ait bölgelerdir.

Coğrafyanın alt disiplinlerine ait bölgeler; Doğal Bölgeler Coğrafyası ve Beşeri Bölgeler Coğrafyası olarak ele alınır.

Doğal Bölgeler Coğrafyası, paleocoğrafya, yeryüzü şekilleri, iklim, hidrografya, toprak, bitki örtüsü, ekolojik, biyocoğrafya, biyom ve afet bölgeleri olarak ayrılır.

Beşeri Bölgeler Coğrafyası ise, insan ve insan faaliyetlerinin ortaya çıkardığı bölgelerdir. Nüfus bölgeleri, İdari bölgeler, Siyasi bölgeler, Din bölgeleri, Dil bölgeleri, Askeri bölgeler, Tarihsel Yerleşme bölgeleri, Şehir yerleşme bölgeleri, Kır yerleşme bölgeleri, Maden bölgeleri, Turizm bölgeleri, ulaşım bölgeleri, ticaret bölgeleri gibi bölgelerdir.

Bölge sınırları çizilirken kesinlik yoktur. Sınırlar, genellemeler sonucunda ortaya çıkar. Bir bölge içinde, o bölgenin genel şartlarına uyum sağlamayan mikro düzeyde başka bölgelerin ögeleri de bulunabilir. Ayrıca Bölge kavramı değişkendir. Özellikle insan ve insan faaliyetleri ile ilgili bölgeler, insanların arzu ve isteklerine göre sürekli değişir. Bu nedenle bölgeler zamana ve mekâna göre esas alınmalıdır. İşte bu nedenle tüm bölge haritalarında mutlaka haritanın hazırlanış tarihi yazılır.

Coğrafyada en az değişen unsurlar doğal alandır. Ancak bunlar da zaman zaman değişebilmektedir. Özellikle volkanlar, depremler, akarsular, buzullar ve insan faaliyetleri, yeryüzü şekillerini değiştirebilirler. İklim özellikleri de değişebilir. Buzul ve buzul arası dönemlerde, dünyanın iklimleri sürekli değişmiştir. Ancak bu olaylar çok yavaş olmaktadır.

KAYNAKSIZ ALINTI YAPILAMAZ.

TİCARİ AMAÇLA KULLANILAMAZ.

 

KAYNAKÇA:

Bu yazının ana kaynağı İstanbul Üniversitesi Auzef ders kitaplarıdır. 

Auzef’in ders kitaplarından derlenmiştir. Telif hakkı üniversitenin ve sayın hocalarımızındır. Tüm hakları saklıdır.

Kitap isimleri ve yazar hocaları aşağıda listelenmiştir. Hepsine teşekkür ediyoruz.

1.DOĞAL BÖLGELER COĞRAFYA LİSANS PROGRAMI İSTANBUL Ü. PROF. DR. RAMAZAN ÖZEY

 

Önder Özdemir

Önder Özdemir

01/01/1985 Gümüşhane / Torul doğumlu. 2005 - 2007 Dumlupınar Üniversitesi Söğüt MYO Büro Yönetimi Ön Lisans mezunu. 2007- 2009 Anadolu Üniversitesi İşletme Lisans mezunu. 2015 yılında Anadolu Üniversitesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanlığı eğitimini tamamladı. 2014 yılında başlayıp 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Coğrafya Lisans Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Gebze Teknik Üniversitesinde Pedagojik Formasyon Eğitimini tamamladı. Evli 1 çocuk babası. 2012 yılından beri Pendik / Kurtköy'de Özel bir sektörde Muhasebe Personel işlerinden sorumlu. Kocaeli / Çayırova semtinde ikamet etmekte. Mail: o.ozdemir29@gmail.com Coğrafyacı... Coğrafya Öğretmeni... Coğrafya aşkınız daim olsun...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir