Kültürel Coğrafya Nedir?

Kültürel Coğrafya

 

Kültür, bir milletin tarihi boyunca düşünsel, sanatsal, tarihî, maddi ve manevi duygusal birikimleri, sembollerin, işaret, gelenek, örf, adetleri biriktirip kendine özgü bir şekil verdiği unsurların sosyal yaşantı şeklinde ortaya çıkmasına denir.

 

Kültürel Coğrafya; kültürle ilgili coğrafyadır. İnsan kültürlerini, konumları ve insan çevre ilişkilerini inceleyen bir bilimdir. Kültürün unsurları; dil, din, gıda, giyim, sanat, müzik, örf ve âdetlerdir. Bunlar anne babadan çocuklara aktarılır veya eğitim yoluyla öğrenilir. Televizyon, film, radyo ve internet yoluyla yeni nesillere aktarılır.

 

Kültürel coğrafya; kültür gruplarının ve toplumun mekânsal işleyişi arasında, mekânsal varyasyon çalışmasıdır.

Değişiklik ya da bir yerden bir yere sabit kalabilen kültürel olgulara odaklanır. Mekânsal işlevleri açıklar.

 

Kültürel yayılmanın hızlanması seyahat yoluyla artmıştır. Son iki yüz yılda, ulaşımda mesafeler kısalmıştır. Bilgi hareketi internet aracılığıyla çok daha büyük bir hıza kavuşmuştur. Amerika’daki bir moda hareketi veya Kore’deki gamgam dansı kısa sürede tüm dünyada yayılmıştır.

 

Yerli kültür sistematik olarak yok edilmiştir. Devlet okullarında, Hıristiyan misyonerler tarafından, Batı kültürü empoze edilmiştir. Yerli halk kendi geleneklerini terk ederek, tanımadıkları ve tamamen yabancı oldukları kültürü benimsemeye başlamışlardır. Afrika ülkelerinde ve birçok dünya ülkesinde, yiyecek ekmek bulmakta güçlük çeken insanlar, kravat ve şapka takma zorunda kalmışlardır. Japonya, Çin ve Türkiye gibi bazı ülkelerde, bir dereceye kadar Batı kurallarından uzak durulmuşsa da, bu ülkelerde de Batı’nın sömürgeci anlayışı ve Batılılaşmanın elit tabaka öncülüğünde yaygınlaşmasının önüne geçilememiştir. Elit tabaka, kravat ve şapka takmayı bir medeniyet zannetmiş, bunları

takarsam ve Avrupalı gibi giyinirsem, Avrupalı gibi modern olurum, Avrupalı gibi kalkınmış ülke olurum hissine kapılmıştır. Halk tabakası, elitleri örnek almış ve onlar da Batılı gibi giyinmeye başlamış ve anlamadığı halde Batı müziği dinlemeye başlamıştır. Oysa elitler dâhil halkın tümü, örneğin Avrupa müziğini içten sevmemekte, sadece sükse olsun diye dinlemektedir.

 

Bugün dünya ülkelerinde yerel kültürler can çekişmektedir. Çünkü ABD, tüm dünya ülkelerinde İngiliz popüler kültürünü, siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri yollarla severek veya zorla kabul ettirmektedir. Bugünün zavallı insanı, cebinde beş kuruş parası olmadığı halde, kredi kartı ile McDonald’dan yemekte, Coca Cola veya Pepsi Cola içmekte, Starbucks’da kahvesini yudumlamaktadır. ABD veya Avrupalı uluslararası şirketlerin ürettikleri kot ve jeanleri ve Nike ayakkabısı giymeye özen gösterilmektedir.

 

KAYNAKSIZ ALINTI YAPILAMAZ.

TİCARİ AMAÇLA KULLANILAMAZ.

 

KAYNAKÇA:

Bu yazının ana kaynağı İstanbul Üniversitesi Auzef ders kitaplarıdır. 

Auzefin ders kitaplarından derlenmiştir. Telif hakkı üniversitenin ve sayın hocalarımızındır tüm hakkaları saklıdır.

Kitap isimleri ve yazar hocaları aşağıda listelenmiştir. Hepsine teşekkür ediyoruz.

1.KÜLTÜREL COĞRAFYA COĞRAFYA LİSANS PROGRAMI İSTANBUL Ü. PROF. DR. RAMAZAN ÖZEY

 

Önder Özdemir

Önder Özdemir

01/01/1985 Gümüşhane / Torul doğumlu. 2005 - 2007 Dumlupınar Üniversitesi Söğüt MYO Büro Yönetimi Ön Lisans mezunu. 2007- 2009 Anadolu Üniversitesi İşletme Lisans mezunu. 2015 yılında Anadolu Üniversitesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanlığı eğitimini tamamladı. 2014 yılında başlayıp 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Coğrafya Lisans Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Gebze Teknik Üniversitesinde Pedagojik Formasyon Eğitimini tamamladı. Evli 1 çocuk babası. 2012 yılından beri Pendik / Kurtköy'de Özel bir sektörde Muhasebe Personel işlerinden sorumlu. Kocaeli / Çayırova semtinde ikamet etmekte. Mail: o.ozdemir29@gmail.com Coğrafyacı... Coğrafya Öğretmeni... Coğrafya aşkınız daim olsun...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir